piątek, 9 listopada 2018

Wyjątkowo ciepła jesień

W Polsce jest ciepło, coraz cieplej, od lat nie pamiętam tak suchej i ciepłej jesieni. Wygląda to ładnie, ale tylko na fotkach, przyrodzie to nie służy, ludziom też. Mnie męczy np. jaskrawe słońce nisko na niebie, o tej porze roku chmury i mgły mogłyby już dać odpocząć oczom. Jednak najbardziej mnie martwi niski stan wód rzek i jezior, powtórka z bardzo suchego roku 2015.
Ogólnie na skutek zmian klimatu Polsce grozi susza i ekstremalna pogoda:
„Poważne zagrożenie suszą identyfikuje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zwłaszcza na Kujawach, Pojezierzu Dobrzyńskim i Pojezierzu Chełmińskim. Równolegle zagrożenie powodziowe występuje w Dolinie Wisły, Dolinie Noteci i Dolinie Drwęcy. Jednocześnie, niekorzystne zmiany warunków hydrologicznych na Wiśle poniżej stopnia wodnego we Włocławku zagrażają awariom podziemnym sieci infrastruktury technicznej.
Jednocześnie efektem zmian klimatu będzie zwiększanie częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof, które będą miały istotny wpływ na obszary wrażliwe i gospodarkę kraju. Podstawowe znaczenie będą miały ulewne deszcze niosące ryzyko powodzi i podtopień lub osuwisk – głównie na obszarach górskich i wyżynnych, ale także na zboczach dolin rzecznych i na klifach wzdłuż brzegu morskiego.”
Więcej na ten temat: Drzewka pomarańczowe? Raczej susze i grad.Czy efektem tego dofinansowania jest używana opona? :)


Poziom wody w Wiśle niski, wszędzie wyłaniają się ogromne łachy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze moderowane, pojawią się po przejrzeniu.