piątek, 24 marca 2017

Urok Bugu do kasacji

"O tym, że rząd PiS potrafi głównie niszczyć, wiemy nie od dziś. Teraz wpadł na pomysł, że będzie regulował polskie rzeki. Na tapecie są Odra, Warta, Wisła oraz Bug. Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, rząd zamierza włączyć rzeki do europejskiego transportu śródlądowego. Powód? Transport rzeczny jest bardziej ekologiczny i dlatego warto (zdaniem rządu PiS) uregulować polskie rzeki, przekopać ich koryta i ustawić na nich kaskady. Jednym słowem – warto je zniszczyć.
Piszę jako wychowana nad Bugiem Podlasianka. Kiedy czytam, że rząd PiS spróbuje podnieść rękę na Bug, to chce mi się krzyczeć i płakać. Jeżeli ta rzeka zostanie zniszczona, to Podlasie przestanie istnieć.
Bug jest ostatnią w Europie tak dużą i w pełni dziką rzeką. Nigdy nieregulowane koryto rzeki stanowi jedyny w swoim rodzaju ekosystem dla rzadkich i zagrożonych gatunków roślin czy zwierząt. Ale dla Podlasian ta rzeka oznacza o wiele, wiele więcej."
PiS chce uregulować Bug? Zamach na rzekę jest zamachem na podlaską tożsamośćDlaczego warto chronić dziki Bug:
"„Jest gdzie oku pobujać, pohulać gdzie łodzi/W tej niezmiernej, po łęgach rozlanej powodzi:/Jest i myśli gdzie w skrzydła jak czajce uderzyć,/Jest się pieśnią gdzie rozbrzmieć i głosem zamierzyć” – zachwycała się Maria Konopnicka Bugiem, kreśląc poetycki wizerunek rzeki, kojarzącej się z przestrzenią i wolnością. Kluczem do niezwykłości regionu, zwanego Podlaskim Przełomem Bugu – w granicach Polski usytuowanego na rubieżach trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego – jest przede wszystkim przyroda, w którą doskonale wkomponowują się pamiątki po burzliwej, ale i ciekawej przeszłości środkowowschodniej Polski. Niepoddana regulacji rzeka powoli, ale wytrwale rzeźbi teren, znacząc bieg licznymi starorzeczami i odnogami, wysokimi skarpami i meandrami, wyspami i piaszczystymi łachami, bagnami i łęgami. Tutaj nic nie jest „od linijki”, więc o monotonii w krajobrazie nie ma mowy!

W dolinie Bugu zachowały się również duże połacie lasu, bogactwo szaty roślinnej i siedliska wielu gatunków zwierząt. Przyrodnicze walory tych terenów doceniono, włączając w 1993 r. zachodnią część Podlaskiego Przełomu Bugu do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Natomiast rok później we wschodniej części regionu powołano Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu (od Terespola do ujścia Tocznej). Ma on chronić przyrodniczy cud lewobrzeżnej doliny rzeki. Takich widoków jak tutaj nie uświadczymy nigdzie indziej w Europie."
Podlaski Przełom Bugu

2 komentarze:

  1. Wielokrotnie pisałem, że te ich pomysły to ogromny przekręt. Unia nie da na to kasy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obyś miał rację, ale boję się, że coś zaczną, zniszczą, rozgrzebią, a potem syf zostanie na wieki.

      Usuń

Komentarze moderowane.