piątek, 18 marca 2016

Gaja nie śpi...

Ideonella sakaiensis w całej okazałości :)
O pierwszych bakteriach rozkładających plastik pisałem kilka miesięcy temu. Niestety dobra nowina dotyczyła jedynie styropianu, paskudne PET-y zalegające w naszych lasach i wodach były nadal niezagrożone, a ich trwałość szacuje się na setki lat. Kilka dni temu, ku mojemu ogromnemu zadowoleniu, za sprawą japońskich naukowców sytuacja się zmieniła:
„Bakteria, nazwana przez odkrywców Ideonella sakaiensis, jest w stanie całkowicie rozłożyć poli(tereftalan etylenu), potocznie zwany PET. Wykonuje się z niego m.in. butelki do napojów. Nowo odkryty gatunek bakterii wykorzystuje to tworzywo sztuczne jako jedyne źródło węgla – donoszą badacze w najnowszym Science”.
Całość artykułu:
Odkryto pierwsze bakterie, które jedzą plastik. Jak się tego nauczyły?
Rewelacja, Gaja nie śpi, ewolucja trwa i w końcu pojawiła się szansa na naturalny rozkład obrzydliwych plastikowych śmieci niebezpiecznych dla zdrowia i obrzydzających świat. Oby stało się to jak najszybciej.

2 komentarze:

  1. Gaja nigdy nie spała. Spaliśmy my, choć stopniowo i powoli wybudzamy się ze sprytnie skonstruowanego i narzuconego matrixa. Jeszcze trochę...

    OdpowiedzUsuń
  2. Natura da sobie rade, tylko musi usunac szkodniki ( ludzi ).
    KolarzPL

    OdpowiedzUsuń

Komentarze moderowane.