wtorek, 30 grudnia 2014

Na Hawajach mają gorzej :)

 
Tak dziś wyglądają hawajskie plaże, a ja się przejmuję śmieciami na bałtyckich plażach, czas się odzwyczaić od tej niezdrowej ekscytacji i cieszyć tym co mamy.
Tu oryginalny filmik, niezła jakość, a tu w polskim tłumaczeniu.
A tu ładny zimowy filmik, moja okolica o tej porze wygląda podobnie. Śmieci litościwie przykrywa śnieg i wtedy nawet Hawaje się nie umywają do naszej przyrody :)

PS
Ten wpis miał w założeniu lekki, żartobliwy charakter, żeby poprawić sobie i innym humor w krótkie zimowe dzionki, ale komentarz trochę sprowadził mnie na ziemię, dlatego jako uzupełnienie tematu bardzo ciekawy film:

5 komentarzy:

 1. Ilość śmieci w oceanach jest już tak wielka,że bez ogromnych nakładów, nie da się tego bajzlu posprzątać. Na temat tego jest ciekawy artykuł:
  http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2808/morze-plastiku.

  Pojawiają się też nietuzinkowe pomysły jak pozbyć się tego syfu, który już zdaje się przeniknął do wszystkich ekosystemów:
  https://www.youtube.com/watch?v=ljrbtYlku-k

  Kloszard
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacna inicjatywa www.theoceancleanup.com, ale nie ma co się łudzić, że garstka entuzjastów za 2 mln $ posprząta oceany. To wymaga wyrzeczeń np. ścisłej kontroli i ograniczenia produkcji plastików, a potem przemyślanych i skoordynowanych wysiłków całej międzynarodowej społeczności, na które próżno liczyć. Politycy wolą mącić i wydawać gigantyczne pieniądze na kolejne wojny np. na Ukrainie, zamiast poważnie zająć się kondycją biosfery.
   Antropocen zmierza ku końcowi, lecz wbrew nadziejom Hegla nie możemy się spodziewać, że sowa Minerwy wyleci o zmierzchu :)

   Usuń
 2. Skoro już się wymieniamy filmami, polecam ten William Rees z Kolumbii Brytyjskiej o koncepcji degrowth. Wg mnie nic dodać nic ująć:
  https://www.youtube.com/watch?v=zJQdVCwOZ1Y

  Kloszard

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawiązując do tytułu postu -

  Na Borneo mają znacznie gorzej
  https://www.youtube.com/watch?v=FfgrVc0yiJo

  Kloszard


  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze film o śmieciach w oceanie.

  https://www.youtube.com/watch?v=kmGF7kQatok&feature=youtu.be

  Kloszard

  OdpowiedzUsuń

Komentarze moderowane.